Michelangelovo řemeslo

Kde se bere v některých lidech ta drzost tvrdit, že učňovské obory nemají budoucnost? Kdo z těch, kteří se tak hlasitě otírají o prospěšnost a životaschopnost učňovských oborů nikdy nepotřeboval poctivého a pracovitého řemeslníka?

Tradiční vídeňský víkend koncem léta nás s ženou zavedl do Albertiny, kde před několika dny zahájili výstavu Michelangelo a následovníci. Stojí za to si udělat čas a v klidu projít jednotlivé sály a kochat se. Výstava byla koncipována tak, aby ukázala nejen výsledky, často známá a vyhledávaná díla, ale zejména umožnila procházení cesty k těmto fascinujícím malbám či sochám.

Zásadní částí výstavy byly skici. Tu skica hlavy, svalnaté paže, člověka v napětí pohybu i naopak v okamžiku smrtelného uvolnění. Kresby na pomezí výtvarného umění a anatomie nejvyšší úrovně byly nenápadné a nudné jen na první pohled. Ve skutečnosti to jsou úžasné milníky na cestě od umělcovy myšlenky ke konečnému dílu.

Umění a zároveň řemeslo v tom nejlepším slova smyslu – autentické, poctivé, naprosto profesionálně prováděné a jistě pracné a náročné. Skici často ukazovaly jeden detail znovu a znovu promýšlený, zdokonalovaný i opouštěný. Bez tohoto vývoje by ovšem výsledné dílo zcela určitě nebylo tak pravdivé, že zasahuje lidi nepřetržitě několik století.

Proč si z toho nevzít poučení do oblasti vzdělávání? Samozřejmě mi od návštěvy Albertiny několikrát běželo hlavou, proč se slovo řemeslo stalo neoblíbeným, či dokonce vysmívaným. Nelze popřít, že leckterá řemesla zastarala a byla zapomenuta. Co přetrvá jakoukoli časovou vzdálenost, je právě ona zmíněná autenticita, poctivost, postupný vývoj, bez něhož je vybudování profesionality nemožné. Výstavě děkuji za inspiraci. Rád ji budu používat při argumentaci nezbytnosti odpovědného učení, nezbytnosti úsilí, požadavků, cvičení a úkolů v rozvoji každého dítěte a žáka. Píle je totiž základem umění, základem každé tvůrčí činnosti a je třeba žákům i rodičům pomáhat, aby tuto myšlenku přijali za svoji. Bez ryzího řemesla založeném na usilovné poctivé práci spočívající v důkladné přípravě a následném dotažení detailů k dokonalosti by jméno Michelangelo Buonarroti dnes nikdo neznal. Byla by to škoda, nemyslíte?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Trojan | úterý 3.10.2023 5:55 | karma článku: 13,29 | přečteno: 230x
  • Další články autora

Václav Trojan

Cena vlastního dítěte

23.5.2023 v 5:55 | Karma: 21,81

Václav Trojan

Já chci, já chci, já chci…

16.5.2023 v 5:55 | Karma: 32,89

Václav Trojan

Ach, zase to hodnocení

4.4.2023 v 5:55 | Karma: 11,52

Václav Trojan

Krása klidného čtení

28.3.2023 v 5:55 | Karma: 10,45